Jak uszyć torebkę? – torba mini

Last modified date

Jak uszyć torebkę z zamkiem? Zapraszamy do wpisu, który pokazuje jak można łatwo to zrobić. Wszystkie etapy szycia torby pokazujemy na przykładzie gotowego pakiety szyciowego, który można zakupić u nas (tutaj) lub spróbować na jego podobieństwo przygotować wykrój samodzielnie.

Jeśli masz już pakiet szyciowy torebki, ale jego motyw jest inny niż tu przedstawiony, nic nie szkodzi. Wiedz, że wszystkie wymiary, oznaczenie są identyczne w każdej wersji torebki.

    

WAŻNE: przed rozpoczęciem szycia przeczytaj cały wpis, dzięki czemu zyskasz przewagę, gdyż niektóre kroki/podpowiedzi opisane są w kilku etapach.

Etapy szycia:

Zaczynamy oczywiście od skrojenia elementów. Wycinamy więc każdy krojąc wzdłuż czarnych linii przerywanych.

instrukcja-szycia-torebki-z-zamkiemMamy 8 elementów torebki i kod QR, dzięki któremu można szybko znaleźć się na tej stronie.:)

wykroj-torebki-z-zamkiem

Szycie zaczynamy od przyszycia najmniejszych elementów zestawu do zamka. Jak to zrobić? Układamy zamek stroną z suwakiem do góry, następnie do jednego końca przykładamy mały element z napisem zamek i przyszywamy go szyjąc 1 cm od krawędzi (widzisz to po prawej stronie na zdjęciu poniżej).

To samo wykonamy z drugiej strony zamka, jednak upewniamy się, że zamek i pomarańczowe prostokąty dadzą po doszyciu długość pasków obszycia (zerknij na trzecie zdjęcie poniżej). Na tym etapie możemy jeszcze wprowadzić zmianę i przyszyć pomarańczowy element dalej lub bliżej krawędzi zamka w zależności od potrzeb.Po właściwym przyszyciu pomarańczowych elementów odginamy je i zaprasowujemy (przy pomocy żelazka utrwalamy jego ułożenie), a następnie szyjąc po wierzch pomarańczowego elementu przyszywamy szew, aby element ładniej się układał (patrz czarna linia przerywana po lewej stronie zdjęcia).

Kolejnym krokiem jest wycięcie szwu (materiału i zamka), tniemy ok 2 mm od linii szycia.

Zamek z elementami jak pisałam wcześniej ma być tej samej długości co paski obszycia. Zobaczcie jak idealnie się to zgrywa.

Tak przygotowany zamek może być doszyty do pasków obszycia górnej krawędzi torebki. Składamy zamek i pasek stronami wierzchnimi (prawymi) do siebie. Zamek przyszywamy ok 0,5 cm od krawędzi. Można w tym celu wykorzystać stopkę do wszywania zamków lub przyszyć do stopką uniwersalną przestawiając pozycję igły bliżej zamka. Podczas przyszywania zamka suwak przesuwamy na środek, gdy podczas szycia znajdziemy się tuż przy nim, wbijamy igłę w materiał, podnosimy stopkę i przesuwamy suwak, aby nam nie zawadzał podczas szycia.

Drugą stronę zamka przyszywamy identycznie.


Tak (zdjęcie poniżej) prezentuje się nasz zamek.

Teraz ważny etap szycia, składamy zamek z obszyciem na pół (wierzchnimi stronami do środka) i zszywamy go po bokach. Od górnej krawędzi (tej bez zamka) szyjąc 0,7 cm, szyjemy w kierunku taśmy zamka, ale dalej od krawędzi maksymalnie 0,9 cm (patrz zdjęcie poniżej). Wykonując to z obu stron na obwodzie w okolicy zamka mamy mniejszy mniejszy obwód, dzięki czemu torebka ładniej będzie się układać, szew z zamkiem nie będzie jej wypychać. Ważne to ma być kosmetyczna zmiana, mamy więc różnicy ok 4 mm na obwodzie względem górnej krawędzi.

Obszycie górnej krawędzi i zamek mamy gotowy, zabieramy się więc za większe elementy torby. Składamy główne elementy wierzchnią stroną do wierzchniej. Upinamy je szpilkami i zszywamy szyjąc 0,7 cm od krawędzi (patrz opis i zdjęcie w następnym akapicie).

Szycie na 0,7 cm to najczęściej szycie na “stopkę”, oznacza to że krawędź stopki maszyny prowadzimy po krawędzi elementów. Ważne, aby igła była w pozycji centralnej.

Dodatkowo przed rozpoczęciem szycia upewniamy się, że linia obszycia którą będziemy doszywać do torebki zgodna tzn była wykonana z takim samym zapasem na szew. Pamiętasz, górna krawędź obszycia miała być zszyta w odległości 0,7 cm.

Po połączeniu głównych elementów torby, wycieniowujemy krawędzie. Wycinamy małe trójkąty na zaokrąglonej części torby. Dzięki czemu torba po wywróceniu na prawą stronę będzie się ładnie układać, nie będzie miała nadmiaru materiału na szwie.

Teraz wykończymy wnętrze torby lamówką. Obejrzyj dwa zdjęcia poniżej, aby dokładnie przyjrzeć się jak to jest wykonane. Zauważ, że lamówka w tej wersji torby jest upięta ok 1 cm od górnej krawędzi torby.

Przypinamy lamówkę tak, aby jej zaprasowana krawędź znalazła się na krawędzi torby. Upinamy lamówkę na całym elemencie. Ważne, aby lamówka w momencie upinania leżała płasko. W tym celu zaprasowujemy lamówkę do kształtu torby, po prostu naciągamy ją i przy pomocy żelazka utrwalamy ten kształt. Lamówka z obu stron torebki wygląda identycznie.

Doszywamy lamówkę szyjąc ok 0,5-0,6 cm od krawędzi. Jednym przyszyciem wykańczamy estetycznie szew.

Tak wygląda lamówka po przyszyciu.

Teraz powoli przechodzimy do połączenia wszystkich elementów razem. Wkładamy więc obszycie do środka głównego elementu torebki.

Przed połączeniem elementów potrzebujemy przygotować jeszcze ramki, aby zamontować w kolejnych krokach pasek torebki. Składamy pozostałe elementy zgodnie z wartościami przedstawionymi na zdjęciu poniżej i zaprasowujemy ten kształt. Pasek ma mieć ok 2 cm szerokości. Wprowadzamy go w plastikową ramkę.

Łączymy pasek na ramce, aby było nam wygodniej go upiąć w kolejnym kroku.

Pasek z ramkę umieszczamy ok 1 cm od linii szwu na tyle torebki. Wkładamy go pomiędzy warstwy (ramką w stronę dołu torebki) i upinamy szpilkami. Chcemy, aby wszystkie krawędzie materiału torebki, obłożenia oraz paska z ramką były w jednej linii.

Gdy oba paski z ramkami są umieszczone, przechodzimy do przyszycia obłożenia do torebki. Przyszywamy go szyjąc ok 0,7 cm od krawędzi. Ważne, aby odpowiednio rozmieścić szwy, patrz opis i zdjęcie poniżej.

Szwy kierujemy je w dwóch kierunkach, aby uniknąć zgrubienia materiału z jednej strony.

Torebka połączona, ale został nam jeszcze etap wykończenia.

Tak prezentuje się tył torebki.

Szew na linii połączenia obszycia krawędzi oraz głównego elementu torebki kierujemy w stronę zamka i za pomocą żelazka utrwalamy ten kierunek na ile się uda. Szyjemy po stronie prawej obszycia ok 1-2 mm od linii łączenia go z torebką. Patrz zdjęcia poniżej, gdzie uzyskałam już tą linię.

Na obłożeniu widać już linię szycia. Dzięki temu, że szyliśmy po szwie oraz warstwie, która ma schować się do torebki to krawędź górna torebki będzie bardziej estetyczna, sztywno się ułoży. Dodatkowo takie przeszycie wciągnie krawędź torebki delikatnie do środka, a torba uzyska bardziej profesjonalny kształt krawędzi.

 

Tutaj widać jak przeszycie to wciąga o ok 1 mm górną krawędź do środka torebki.

Wierzchnia strona będzie nienaganna, bez widocznej linii doszycia obszycia krawędzi.

Ostatni etap to doszycie paska nośnego. Wprowadzamy go do rami i estetycznie podwijamy jego krawędź tak, aby podwinięcie znalazło się na tyle torebki.

To na tyle torebka gotowa. Zachęcamy do komentowania, zadawania pytań, chętnie na wszystkie odpowiemy.


torebka do uszycia

ewa_szafranek