Stebnowanie (stębnowanie) co to jest? – Słownik pojęć krawieckich.

Stebnowanie (stębnowanie) – co to jest?

to dodatkowe przeszycie ściegiem prostym (stebnowym) wzdłuż szwu.

Stebnowanie (stębnowanie) – po co się wykonuje?


Podkreśla ono linię szwu/krawędź wyrobu
, a więc jest to element ozdobny. Zdarza się, że stebnowanie wykonuje się nicią kontrastową lub/i za pomocą igły podwójnej.
Tutaj znajdziesz pełną ofertę igieł podwójnych.

zdjęcie ze strony focus-gmt-tech.com

Stebnowanie przy pomocy igły podwójnej.

zdjęcie ze strony etiblog

Stebnowanie wzmacnia również szew oraz wykonywane jest w celu skierowania szwu w odpowiednią stronę np.: przy profesjonalnie wykończonej krawędź odzieży. Na zdjęciach poniżej wspomniane wykańczanie krawędzi, całość wpisu jak uszyć sukienkę znajdziesz tutaj.

zdjęcie ze strony etiblog

zdjęcie ze strony etiblog

Poniżej również przykład stebnowania przy szwie, którego zadaniem jest estetyczne podwiniecie krawędzi kołnierza w płaszczu. Zobacz cały wpis jak uszyć płaszcz na blogu, link tutaj.

zdjęcie ze strony etiblogStebnowanie (stębnowanie) – jak wykonać stebnowanie precyzyjnie?

Aby uzyskać równą linię szycia do wykonania stebnowania wykorzystaj specjalne stopki do maszyny do szycia. Jedną z takich stopek jest stopka z prowadnikami. Link do sklepu i stopek pasujących do Twojej maszyny do szycia tutaj. Wystarczy, że poprowadzisz prowadnik stopki w szwie podczas szycia. Igłę ustawisz w zaplanowanej odległości od prowadnika (np.: 2 mm), dzięki czemu uzyskasz stebnowanie idealnie równe w odległości 2 mm od szwu.

zdjęcie ze strony etiblog

Jeśli stebnowanie ma być wykonane w większej odległości od krawędzi warto zastosować prowadnik krawędziowe. Umożliwiają one równe szycie w odległości od 1 do 11 cm w zależności od typu prowadnika. W sklepie eti radość szycia znajdziesz kilka rodzai prowadników, umożliwiających Tobie uzyskanie podczas szycia równej linii. Pełna oferta tutaj.

zdjęcie ze strony etiblog

Podczas wykonywania stebnówki warto również sięgnąć po stopkę do ściegu prostego. Dzięki tej stopce bardziej precyzyjnie układa się nitka na materiale, dzięki czemu ścieg prezentuje się idealnie w linii prostej. Stopka ta jest również niezastąpiona podczas szycia bardzo cienkich tkanin (igła nie wpycha tkaniny pod płytkę ściegową) oraz tych bardzo grubych tkanin, mocno tkanych (stopka mocno przytrzymuję tkaninę, dzięki czemu igła z większą swobodą wbija się w materiał).

zdjęcie ze strony etiblog

Masz pytania, sugestię pisz w komentarzu!ewa_szafranek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment