Tkanina co to jest (definicja) i jak ją rozpoznać

Tkanina co to jest i jak ją rozpoznać?

Jeszcze ze szkoły odzieżowej pamiętam, że tkanina to płaski wyrób włókienniczy. Składa się on z dwóch układów nitek: osnowy i wątku. Osnowa biegnie wzdłuż tkaniny, czyli równolegle do krajki (brzegu tkackiego, wykończonej krawędzi tkaniny tak, aby się ona nie strzępiła). Nitka osnowy jest najmniej elastyczna i to wzdłuż niej najczęściej układa się linię “nitki prostej” z wykroju/szablonu. Wątek biegnie pod kątem prostym do osnowy. Obie nitki tworzą splot, który będzie poza właściwościami surowca z jakiego utkana jest tkanina, wpływał na jego właściwości fizyczne np.: wytrzymałość materiału, sposób układania (np. miękko) itp. Przykładowe sploty: płócienny, skośny, satynowy, rypsowy, panama, atłasowy.

Linia przecinania się obu nitek (wątku i osnowy) wyznacza skos i powinien on wynosić 45° i wzdłuż niego tkanina jest najbardziej rozciągliwa.

zdjęcie ze strony wikipedia

Wspólną cechą większości tkanin jest ich strzępienie się i po tym można je najprościej rozpoznać (wyjątek tkaniny gumowane). Poniżej na zdjęciu tkanina o splocie panama.

zdjęcie ze strony etiblog
ewa_szafranek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment