Torba model 1

Mamy przyjemność zaprezentować Tobie tutorial jak uszyć fajną torbę do ręki i na ramię. Torba dostępna jest w kilku wersjach (z kieszeniami i bez), dziś najprostsza z nich. Jeśli chcesz uszyć ja z nami to zapraszam na stronę LINK tam możesz zamówić panel z wykrojem.

Na zdjęciu poniżej opisałam wszystkie elementy torby, aby łatwiej było Tobie zorientować się, o którym elemencie piszę w danej chwili. Dodatkowo będzie najłatwiej jeśli przeczytasz cały wpis, a dopiero potem zaczniesz szyć torbę. Uważam, że dzięki temu bez problemu zorientujesz się w etapach szycia, które szczególnie dla początkującej osoby mogą być trudniejsze. Razem na pewno nam się uda uszyć tą super torbę z naszego wykroju! Jeśli pojawią się jakieś pytania to wiedz, że możesz śmiało do mnie napisać, jednak wcześniej spróbuj zorientować się na własną rękę (tak zdobyta wiedza, zostanie w Twojej pamięci na dłużej).

Wykrój na torbę – model 1 listonoszka

  1. przód torby (główny element)
  2. tył torby (główny element)
  3. dno tory wewnętrzne
  4. dno torby zewnętrzne
  5. rączka
  6. rączka
  7. bok
  8. bok
  9. obłożenie górnej krawędzi torby
  10. obłożenie górnej krawędzi torby

Jak uszyć torbę krok po kroku – nauka szycia

Szycie rozpocznę od połączenia przodu torby (1) z jej dnem (dwoma elementami, 3,4). W tym celu potrzebuje złożyć 3 elementy razem (przód i dwa dna). Na przód (1) układam jednolicie zadrukowane dno torby (4), a pod przód wkładam dno torby zadrukowane wzorem (3). Zobacz kilka zdjęć poniżej, gdzie przedstawiam właśnie to ułożenie tkanin. Ważne są strony jakimi zostały one do siebie zwrócone!

Teraz zszywam tak przygotowane elementy, szyjąc na 1 cm od krawędzi. Na zdjęciu poniżej widzisz jak na tym etapie wygląda torba ze strony zewnętrznej i wewnętrznej.

Zaprasowuje szew, aby wszystkie warstwy leżały płasko i wykonuje stebnowanie po wierzchu (ściegiem prostym). Ja szyłam 2 mm od linii łączenia przodu z dnem, szyjąc po jednolicie zadrukowanym dnie torby.

Do tak przygotowanego elementu doszywamy tył torby (2). W tym celu najpierw do tyłu doszywam gładkie dno (4). Wewnętrzne dno  (3) będę doszywać za chwilę.

Szyje na 1 cm. Zaprasowuje szew do środka torby, a luźną krawędź dna (zadrukowanego wzorem) na 1 cm również do wewnątrz (patrz 1 i drugie zdjęcie poniżej).

Upinam krawędź dna i będę szyła 1-2 mm od krawędzi upięcia. Ja szyłam po zewnętrznej stronie dna torby, czyli po elemencie 4.

Szyje ok 2 mm od krawędzi, aby złapać wszystkie warstwy.

Tak prezentuje się przód i tył z doszytym dnem. Dzięki temu, że mamy dwa dna, torba jest sztywniejsza i ma ładniejszy kształt. Dodatkowo fajnie wygląda w środku. 🙂

Od teraz będę ten element nazywać 1234.

Teraz do elementu 1234 doszyje bok torby (7). Zaznaczamy środek torby, ma on wypaść na środku doszytego dna. Do tego punktu dokładamy środek boku torby.

Szyje od środka z zapasem 1 cm od krawędzi. W narożniku wykonuje obrót na igle. Jeśli potrzebuje to nacinam torbę w miejscu obrotu na igle (opisałam to na zdjęciu w dalszej części tutorialu).Po przyszyciu jednej strony boku (linia szycia zaznaczona na zdjęciu powyżej), przechodzę do doszycia drugiej jego części. Wykonuje to identycznie, zaczynam szycie od środka elementu.

Jak wspomniałam wcześniej, może okazać się potrzebne delikatne nacięcie torby (6-7 mm maksymalnie).

Tak prezentuje się wszyty bok torby. I jeszcze jedno zdjęcie prezentujące ten etap szycia torby.Drugi bok (8) przyszywam identycznie.

Wykończenie torby – estetyczne obszycie krawędzi

Łącze elementy obłożenia torby (9 i 10), zszywając je na 1 cm od krawędzi z każdej strony (patrz zdjęcie poniżej).

Po zszyciu sprawdzam, czy obwód obszycia i torby są sobie równe. Jeśli są, szew obszycia/obłożenia rozprasowuje tworząc szew otwarty (patrz kolejne zdjęcia).


I przyszywam obszycie do górnej krawędzi torby.


Tak powstały szew, kieruje w stronę obszycia i upinam go szpilkami. Następnie w tej pozycji przytrzymuje go/ przyszywam. Szyje blisko krawędzi łączenia go z torbą.

Dzięki przyszyciu szwu do obłożenia, górna krawędź torby wygląda bardzo estetycznie. Nie widać linii jej łączenia z obszyciem.

Jak zrobić (uszyć) rączkę w torbie

Zaprasowuje krawędzie rączek (5,6) na 1 cm.

Łączę rączkę razem. Szyje 1 cm od krawędzi.

Następnie upinam rączki szpilkami.

Zszywamy szyjąc 1-2 mm od krawędzi zaprasowania. Podczas szycia trzeba mocno naciągać rączki, aby spodnia warstwa materiału nie wdawała się. To chyba najtrudniejszy etap szycia torby.

Gdy rączki są gotowe upinam je ok 5,5 cm od linii łączenia przodu z bokiem. Przyszywam rączkę do warstwy przodu i obłożenia.

Jeśli jak ja mocno obciążasz torbę (u mnie zawsze w torbie jest mnóstwo rzeczy), to proponuje wsunąć dodatkową warstwę materiału pomiędzy przód oraz obłożenie, w miejscu naszywania rączek. Warstwa będzie niewidoczna, a super wzmocni to miejsce. Możesz wsunąć tak warstwę eko skóry czy pozostały po wycięciu tej torby kawałek oxfordu.

Uff, torba gotowa. 🙂